A megfelelő páratartalom döntően befolyásolja a mindennapi élethelyzeteket – munkahelyén és otthonában egyaránt. A levegő nedvességtartalma annyira fontos, hogy sok országban irányelvek szabályozzák a párásító berendezések üzemeltetését és fenntartását.
Tudományosan a 40–60% közötti relatív páratartalom tartományt határozták meg egészségügyi, teljesítési és közérzeti szempontból ideális állapotként. A sűrű burkolatokkal, központi fűtéssel és szellőztető berendezésekkel rendelkező modern épületekben ez a határérték nem tartható fenn a hétköznapokban aktív légpárásítás nélkül. Ez a brosúra bemutatja a megfelelő páratartalom orvosi alapjait, valamint a megfelelő páratartalommal elérhető pozitív egészségügyi és gazdasági hatásokat a munkahelyeken.
A h,x diagramon a világoskék rész jelzi az egészségvédelmi szempontból optimális tartományt. Ez a tartomány több orvosi tanulmány javaslatán alapul, mely a csíracseppek terjedése, a vírusok túlélési ideje, továbbterjedése és a páratartalom közti összefügéseket vizsgálta. A projektálások és klímarendszerek üzemeltetése során ehhez a tartományhoz igazodnak a műszaki szabványok és szakmai tervezők.
Mollier-féle h,x-diagram a termodinamikai folyamatok ábrázolásához
Mindenki ismeri a száraz levegő kellemetlen hatásait: a bőr pikkelyes lesz és berepedezik, az orr- és toroknyálkahártya, valamint a szemek kiszáradnak és érzékennyé válnak. Ettől kellemetlenül érezzük magunkat, és fogékonyabbá válunk a légúti megbetegedésekre. De mi az oka annak, hogy a levegő különösen a hideg északokban olyan kellemetlenül szárazzá válik?
Rövid fizikai kitérő, és a termodinamikában megtaláljuk a választ.
A hőmérséklet függvényében változik a levegő vízfelvevő képessége. Télen a kinti hideg levegőnek alacsony a párafelvevő képessége. A felmelegítés által (ami növeli a párafelvevő képességet) tovább csökken a relatív páratartalom, így nagyon száraz beltéri klíma jön létre. Aktív páratartalom-növelés nélkül alig valósítható meg a 40-60% közötti egészséges beltéri páratartalom.
Az alacsony páratartalom megnöveli az influenzavírusok terjedését és ezáltal a fertőzések és a súlyos vagy akár halálos megbetegedések kialakulásának veszélyét, ahogy azt a Yale egyetem egy újabb tanulmánya is bizonyítja.
A Robert Koch Intézet (RKI) influenza epidemiológiával foglalkozó tanulmányai is igazolják, hogy Németországban az influenza okozta megbetegedések és halálesetek összefüggésben állnak a hideg (száraz) téli időszakkal. A 2017/2018-as jelentésben az intézet az alábbi eredményre jutott (lásd a diagramot: akut légzőszervi fertőzések száma):
A híres Yale Egyetem aktuális tanulmányainak eredményei
Az ábra egyértelmű összefüggést mutat az influenzás megbetegedések és a december és április
közötti hónapok alacsony páratartalma között.
Az összefüggés meglétét az orvostudomány is vitatta. Végül 2019 májusában a híres amerikai Yale Egyetem kutatói igazolták ezt éveken át készülő „Low ambient humidity impairs barrier function and innate resistance against influenza infection” tanulmányukban. Anélkül, hogy belemélyednénk a csekély páratartalom influenzavírusok terjedésére gyakorolt hatásainak és az emberek influenza elleni ellenállóképességének orvosi részleteibe, kiemeljük a kutatók fontos felismeréseit és eredményeit: